• כלים לשירותך
  • עקבו אחרינו
  • כניסה לחשבון שלי
האיגוד הישראלי לאורתופדיה
נשיא האיגוד:
פרופ' נמרוד רוזן

מזכיר האיגוד:
פרופ' יגאל מירובסקי

גזבר האיגוד:
ד"ר צבי כהן
קורונה - לוגיסטיקה ודרכי הכנה לניתוח

שלום חברים,

אנו רוצים לחלוק את ניסיוננו של מקרה ראשון בכותלי בית חולים שלנו, אשר העלה שאלות לוגיסטיות ודרכי הכנה לניתוח.

מדובר במטופלת בת 58 שהתקבלה עם שבר אינטרטרוכנטרי, בעלה חיובי לקורונה, המטופלת ללא חום סיסטמי וללא תסמינים, לאחר התייעצות עם אפידמיולוג, נלקחו מטושים לקורונה אצל המטופלת אשר היו שליליות, למרות זאת כל ההתנהגות עם המטופלת היה אמור להיות כלחשודה לקורונה ונמצאת בהסגר. היא הייתה מתוכננת לקיבוע פנימי על ידי מסמר תוך לשדי.

יש לנתח מטופלת בחדר סגור ללא הפעלת מזגנים, במידה ויש אפשרות ללחץ שלילי לחדר לבצע זאת, עלו שאלות לוגיסטיות כמו כיסוי ארונות, מחשבים, כסאות, עמדת חשמל וכולה?

שאלה נוספת כמות אנשים שאמורים להיות בחדר מאחר ועם כניסת מטופל לחדר, דלתות של החדר ננעלות ואין יציאה מהחדר.
חישוב של צוות הנוכח: שני אורתופדים, שני אחים, מרדים. כולם צריכים להיות מוגנים בזמן הגעת המטופל לחדר, שיטת התמגנות: מסיכה N95, ערגלים גבוהים של ארתרוסקופיה, מדים חד פעמים, חלוקי רנטגן, קסדות עם כיסוי סטרילי, חלוק סטרילי כפול, כפפות כפולות.

הצוות מתרחץ ומתלבש לניתוח עוד טרם הכנסת המטופל לחדר והחדר ננעל, מאחר ויש צורך לבצע שחזור בשולחן שברים לפני הניתוח וכיסוי, אחד מהאורתופדים לבש חלוק סטרילי נוסף מעל חלוק ראשון וזוג כפפות סטריליות נוספים, הוא מבצע שחזור לאחר מכן מסיר כפפות עליונות וחלוק עליון ולובש עוד חלוק אחד וזוג כפפות לאחר רחצה וכיסוי.

שאלה נוספת ודילמה הייתה האם להכניס את כל הגדלים האפשריים של מסמרים וברגים לחדר ובאיזה צורה. עקב לוגיסטיקת מיגון של שמירת ציוד נקי בחדר עם קונטמינציה אפשרית הוחלט בסופו של דבר שלאחר מדידה נפתח פתח בדלת מספר סנטימטרים בלבד לזמן קצר מאוד והוכנס מסמר וברגים לחדר על פי מדידה, אותו דבר בוצע לאחר מדידת אורך ברגיי נעילה.

מאחר וצפויים מקרים דומים ואף לחולים עם הקורונה המוכחת וגם ניתוחים מסוג אחר אנו נשמח מאוד לשתף את ניסיוננו הראשוני ולשמוע מניסיונכם ודעתכם.

לתגובות לחץ כאן


בברכה, 

ד"ר שטארקר חיים 

נשיא האיגוד

ברוכים הבאים לאיגוד הישראלי לאורתופדיה

חברי האיגוד מוזמנים להתעדכן בפעילות האיגוד, לעקוב אחר יומן האירועים, לשלם דמי חבר ועוד
כניסה לחברי האיגוד
הציבור מוזמן לקרוא מידע עדכני ואמין בתחום אורתופדיה, להוריד טופסי הסכמה, לקרוא הנחיות קליניות וניירות עמדה ועוד
איני חבר/ת איגוד