לתוכן מרכזי
x

ברוכים הבאים לאיגוד האורתופדים בישראל

כניסה לחברי וחברות איגוד

חברי וחברות האיגוד מוזמנים/ות להתעדכן בפעילות האיגוד, לעקוב אחר יומן האירועים, לשלם דמי חבר, להצטרף לבית הספר האינטרנטי ועוד


אינך חבר/ת איגוד?

אם אינך חבר/ה באיגוד אנחנו מזמינים אתכם ואתכן לקבל מידע בתחום הרפואה האורתופדית ולחפש רופאים ורופאות בתחום או להצטרף אלינו

כניסה לאתר >

טיפול מקומי בנקע של הקרסול הינו בטוח ויעיל: מחקר TRAUMED, רב מרכזי, כפול סמיות, רנדומלי אינבו.

מאת פרופ' גיא רובין

Topical Treatment Is Effective and Safe for Acute Ankle Sprains: The Multi-Center Double-Blind Randomized Placebo-Controlled TRAUMED Trial

מנהל היחידה לכירורגיה של היד במרכז הרפואי העמק, עפולה

רקע: השימוש בנוגדי דלקת כטיפול מקומי בנקעים של הקרסול הינו נפוץ ומקובל. ג'ל טראומיל (Tr14) הינו חומר אשר מכיל מספר מרכיבים שמדגים יכולות נוגדות דלקת.  

שיטה: מחקר זה בדק את היעילות של החומר- טראומיל ג'ל לעומת פלצבו ולעומת ג'ל דיקלופנק 1% שניתנו 3 פעמים ביום למשך 7 ימים במספר מרכזים למטופלים עם נקע חיצוני של הקרסול באופן כפול סמיות רנדומלי. נעשה מעקב אחרי המטופלים ל-7 ימים נוספים ובסופם נעשתה הערכה גופנית נוספת. המדד העיקרי שנמדד היה כאב (VAS) אשר נמדד בימים 4 ו-7 בזמן תנועה פסיבית של הקרסול וחושב לפי האזור תחת הגרף. מדד משני נקבע בעזרת שאלוןFAAM-ADL = Foot and Ankle Ability MeasureActivities of Daily Living. בנוסף נבדקו תופעות לוואי.

תוצאות: אוכלוסיית המחקר כללה 625 מטופלים מגיל 18 ועד לגיל 78 שנים. הכאב שנמדד ביום הרביעי היה 187.88 תוך שימוש בטראומיל ג'ל לעומת 200.75  לאינבו (p=0.02) וביום השביעי היה 294.14 לחומר הנבדק לעומת 353.42 לאינבו (p<0.001). בהשוואה לדיקלופנק נמצא כי ביום הרביעי היה 187.50 לחומר הנבדק לעומת 197.19  לדיקלופנק (p=0.3804) וביום השביעי היה 293.85 לחומר הנבדק לעומת 327.93 לדיקלופנק (p<0.0017). בשאלון תפקוד נמצא כי החומר הנבדק עדיף על טיפול באינבו וזהה לטיפול בדיקלופנק. הזמן שנמדד לשיפור 50% מהכאב היה הקצר ביותר עם טראומיל ג'ל (6 ימים) לעומת דיקלופנק (7.1 ימים) ואינבו (7 ימים) (ראה גרף). תופעות הלוואי היו נדירות ומינוריות.

מסקנות: טראומיל ג'ל Tr14 שנבדק במחקר נמצא יעיל ובטוח לטיפול בנקע של הקרסול בהשוואה לאינבו ודיקלופנק ונמצא כמהיר ביותר לשכוח כאב.

 

Gerdesmeyer L, Vester J, Schneider C, Wildemann B, Frank C, Schultz M, Seilheimer B, Smit A, Kerkhoffs G. Topical Treatment Is Effective and Safe for Acute Ankle Sprains: The Multi-Center Double-Blind Randomized Placebo-Controlled TRAUMED Trial. J Clin Med. 2024 Feb 1;13(3):841.

 

למאמר המלא לחצו כאן

להרשמה למועדון המקצועי Altman Professionals, קבלת מידע נוסף על טראומיל כולל דוגמאות ומוצרים להתנסות אנא הרשמו כאן

 

SLATECH - פיתוח אתרי אינטרנט ופורטלים ארגוניים המערכת פותחה על ידי חברת