לתוכן מרכזי
x

ברוכים הבאים לאיגוד האורתופדים בישראל

כניסה לחברי וחברות איגוד

חברי וחברות האיגוד מוזמנים/ות להתעדכן בפעילות האיגוד, לעקוב אחר יומן האירועים, לשלם דמי חבר, להצטרף לבית הספר האינטרנטי ועוד


אינך חבר/ת איגוד?

אם אינך חבר/ה באיגוד אנחנו מזמינים אתכם ואתכן לקבל מידע בתחום הרפואה האורתופדית ולחפש רופאים ורופאות בתחום או להצטרף אלינו

כניסה לאתר >

Outcomes of arthroscopy of the hip for femoroacetabular impingement based on intraoperative assessment using the Outerbridge classification

התוצאות של ארתרוסקופיה לפרק הירך עקב צביטה בין הפמור לאצטבולום בהתבסס על הערכה תוך ניתוחית בעזת הקלסיפיקציה על שם אאוטברידג' – סקירה סיסטמתית ומטה-אנאליזה.

מתקצר: פרופ' גיא רובין

לתקציר המאמר

        רקע:

ארתרוסקופיה לפרק הירך הינו טיפול הבחינה בתסמונת צביטה בין הפמור לאצטבולום. ידוע כי צפויות תוצאות פחות טובות במקרים בהם בנוסף לצביטה קיימת פגיעה בסחוס המפרק.

מטרת המחקר היתה להעריך את התוצאות הקליניות בהתאם לקלסיפיקציה על שם אאוטבריג' (דרגה 1 סחוס רך, דרגה 2 פגיעה חלקית עם חריץ שלא מגיעה לעצם תחת הסחוס או שאינה עולה על קוטר 1.5 ס"מ, דרגה 3 פגיעה עד לעצם תחת הסחוס בגודל של מעל 1.5 ס"מ, דרגה 4 חשיפת העצם תחת הסחוס).

שיטה:

סקירת ספרות סיסטמתית בוצעה למציאת מאמרים שתיארו את שאלת המחקר. התוצאות נבדקו על סמך patient reported outcome measures PROM, סיבוכים והמעבר להחלפת פרק ירך.

תוצאות:

נמצאו 24 מאמרים שתיארו בסך הכל 3,198 חולים ו-3233 פרקי ירך. נמצא כי באופן מובהק תוצאות PROM היו נמוכות יותר, מידת ביצוע ארתרוסקופיות חוזרות ומעבר להחלפת פרק ירך היו גבוהים יותר במטופלים בדרגת חומרה 3-4.

נמצא כי במטופלים בדרגה 3-4 גם בראש הפמור וגם באצטבולום היו יותר החלפות פרק ירך וארתרוסקופיות חוזרות. נמצא כי למטופלים שעברו auotologous matrix induced chondrogenesis בהשוואה למיקרו-שברים היו פחות החלפות פרק ירך וארתרוסקופיות חוזרות.

תיקון סחוס לא הוביל לירידת החלפות פרק ירך או ארתרוסקופיות חוזרות. לבסוף נמצא כי תיקון קרע בלברום לעומת הטריית הקרע הוביל לפחות החלפות פרק ירך.

מסקנות:

התוצאות של ארתרוסקופית פרק ירך במטופלים להם פגיעה משמעותית בסחוס לא טובות.

 

 

Lu V, Andronic O, Zhang JZ, Khanduja V. Outcomes of arthroscopy of the hip for femoroacetabular impingement based on intraoperative assessment using the Outerbridge classification. Bone Joint J. 2023 Jul 1;105-B(7):751-759. doi: 10.1302/0301-620X.105B7.BJJ-2022-0989.R1. PMID: 37399116

SLATECH - פיתוח אתרי אינטרנט ופורטלים ארגוניים המערכת פותחה על ידי חברת