תנועתיות ממונעת מתמשכת, כאמצעי טיפולי בכאבי עמוד השדרה התחתון

מפרסם: ד"ר יגאל מירובסקי
תאריך: 18/03/2003

מבוא
כאבים בעמוד השדרה המתני מהווים אתגר טיפולי עבור מערכת הבריאות הציבורית בכל מדינה מתועשת, בשל שכיחותם הגבוהה. עד 80% מהאוכלוסייה הבוגרת יסבלו מכאב גב תחתון בתקופה זאת או אחרת במהלך חייהם, וכ- 30% מהציבור סובלים מכאב גב תחתון בכל זמן נתון, כך שהעומס על מערכת הבריאות בשל תלונה נפוצה זאת הוא רב. ההוצאות הנובעות מהטיפול, אבדן ימי העבודה ונזקים משניים אחרים, אדירות, ומגיעות עד לכדי 2.1% מהתוצר הלאומי הגולמי (תל"ג) של ארה"ב, למשל, או לכדי כ1.7%- מהתל"ג של ארצות סקנדינביה. הערכות אלו כוללות רק את הנזק הכלכלי הנובע מכאבי גב וזונחות את הפן של הפגיעה באיכות החיים של הסובלים מכאבי הגב ושל אלו הקרובים להם. שיעור ההחלמה, כפי שניתן להעריך על-פי מספר החולים השבים לעבודתם, משתנה אך במעט ממדינה למדינה ועומד על כ- 60%-70% מהחולים לאחר כשישה שבועות של כאב גב חריף.

מקורו של הכאב בעמוד השדרה התחתון נובע ממגוון רחב של מבנים אנטומיים. יתכן כי מקור הכאבים בפריצת דיסק, מפרקי ה-facet בעמוד השדרה, פתולוגיה הפוגעת בשורשי העצב, מהשרירים הפארא-ספינליים, מרקמות רכות וכן כאב מוקרן מאזורים אחרים בגוף, ובמיוחד אזור הרטרופריטוניאום.

לטיפול בכאב חריף בגב תחתון מספר מטרות עיקריות: הפחתת עוצמת ומשך הכאב החריף, החזרת המטופל לתפקוד יום-יומי ומניעת מעבר הכאב לכאב כרוני.

שיטות טיפול רבות ומגוונות יושמו במהלך השנים כטיפול בכאבי גב תחתון, עם שיעורי הצלחה משתנים. אמצעי הטיפול השמרניים זוכים לתמיכה רחבת היקף בקרב הגורמים המקצועיים העוסקים בכאב גב תחתון, גורמים אלו אף מזהירים מפני התערבות ניתוחית מוקדמת מדי לאור שיעור החולים הגדול בהם חולפת המחלה מאליה. מניפולציה ומוביליזציה של עמוד השדרה התחתון הנן דרכי טיפול מקובלות בעולם המערבי זה עשרות בשנים, ומיושמות על-ידי מגוון רחב של מטפלים בעלי הכשרות שונות. למרות העובדה שמרבית הכאבים החריפים בגב התחתון יחלפו מאליהם בלא כל טיפול, רבים הם החולים המחפשים טיפול מסוג כלשהו אשר יקל על סבלם. בשל סיבה זאת מוכרים טיפולים רבים לגב התחתון האמורים להקל על הכאב, להקטין את הסבל ולהביא לריפוי. רק לגבי מיעוטם ישנן הוכחות מדעיות לגבי יעילותם.

תנועתיות ממונעת מתמשכת – עקרונות
לאחרונה נערך במחלקתנו מחקר הבוחן שימוש בפיתוח ישראלי של מכשיר המאפשר תנועתיות ממונעת מתמשכת לעמוד השדרה התחתון. המכשיר, אשר זכה לשם המסחרי "Backlife", עושה שימוש בתנועה המוכרת היטב של Anterior-Posterior Pelvic Tilt תוך כדי כך שהמטופל שוכב פרקדן ופרקי הירכיים והברכיים שלו כפופים (Semi-Fowler Position). המכשיר מבצע תנועה אליפטית, הרגליים עולות כלפי מעלה, ישנה השטחה של הקשת המותנית (Posterior Pelvic Tilt), בהמשך התנועה מכוונת קדימה, מתבצעת מתיחה של עד 4.0 ק"ג וחזרה לתנוחה ההתחלתית (Anterior Pelvic Tilt).

מטרת התנוחה האנטלגית הטבעית בה שרוי הגב הדואב הנה למנוע תנועת יתר בין החוליות, תוך שימוש בשרירים הפארא-ורטברליים ומערך הרקמות התומכות בעמוד השדרה התחתון. מטפל המעונין לטפל בחולה הסובל נאלץ להתמודד עם אותו קושי ראשוני בהנעת החולה ורק לאחר מכן להתחיל בטיפול עצמו. המוביליזציה, לתפישתו של G. D. Maitland (מאבי עקרונות הפיזיותרפיה), מטרתה להשיב לחולה ולרקמותיו הפגועות את יכולת התנועה. הנעת קופסית המפרק והרקמות הסובבות, גורמת לעליה בקצב חילוף הנוזל הסינוביאלי, כמות החמצן וחומרי המזון המגיעים למפרק ה- facet. חומרי הפסולת הנאגרים בשרירים המקיפים את האזור הכאוב, בדמות חומצת החלב ונגזרותיה מסולקים בקצב מהיר יותר. התוצאה הסופית של מכלול תהליכים אלו במפרק הנה הקלת הכאב בצורה פיזיולוגית ושימור המבנים המרכיבים את המפרק לאורך זמן.

מוביליזציה, כאשר היא מבוצעת נכון, חוסכת מהרקמות הפגועות נזק נוסף ומאפשרת לתהליך הריפוי, הנעזר בתנועה המבוקרת היטב, להגיע לידי מיצוי. המכשיר, לתנועתיות ממונעת מתמשכת, בו השתמשנו בניסוי, מבצע את המוביליזציה כאשר הירכיים כפופות, דבר המאפשר הפחתה של הלורדוזיס המותנית. כך מושגת תנוחה הרחוקה מכאב, נוחה למטופל והמסייעת בהפחתת הספזם השרירי אשר יתכן ונגרם בשל לחץ דיסקלי על המבנים העצביים. הניעות העדינות המבוצעות על-ידי המכשיר מאפשרות הרפיה של השרירים המקיפים את מקור הכאב. המטפל יכול לעשות שימוש במכשיר כהליך מקדים לטיפול אשר יאפשר השגת מטרות הטיפול ביתר קלות או בסופו, להורדת הכאב כתוצאה מהטיפול.

תנועתיות ממונעת מתמשכת ומקומה במערך הטיפול בכאבי עמ"ש תחתון אנו רואים במכשירים המבוססים על עיקרון התנועתיות הממונעת המתמשכת אמצעי יעיל וזמין המגביר את יעילות הטיפול בכאב הגב התחתון ומשפר את ניצול הזמן המוקדש לו. החולה מתחיל את הטיפול כאשר הוא מרגיש נינוח יותר, מערך השרירים הנוקשה עבר הרפיה וזרימת הדם לרקמות השתפרה. לתפישתנו, מכשירים המבוססים על עקרונות התנועתיות הממונעת המתמשכת הנם בשורה חשובה למטפל.

במחלקתנו נערך ניסוי מבוקר כפול סמיות, אשר כלל כ- 70 חולים ומטרתו לבחון את יעילות הטיפול במכשיר המבצע תנועתיות ממונעת מתמשכת ביחס למכשיר שנותק ממערכת ההינע המביאה לתנועתיות זו. החולים חולקו באופן אקראי לקבוצת טיפול וקבוצת ביקורת. כל החולים נבדקו על-ידי רופא טרם התחלת הטיפול וחתמו על טופס הסכמה. כן נדרשו החולים למלא שאלוני Oswestry וכן שאלון SF-36 המיועדים להעריך את רמת התפקוד ואת איכות חיי המטופלים, בהתאמה. החולים נתבקשו למלא הערכת כאב-VAS (Visual Analog Scale) לאורך קו רציף מערך של 0 ועד 10. כן נתבקשו החולים לציין את מידת הכאב לאחר סיום הטיפול. החולים אף התבקשו למלא ציוני VAS ל3- משימות יומיות נפוצות ומכאיבות כראות עיניהם שאלון הידוע כ3-task VAS.

תוצאות הניסוי המבוקר העלו כי קבוצת המטופלים הסובלים מכאב גב תחתון חריף על רקע פריצת דיסק ואשר לוו בהקרנה לאחת הגפיים, הגיבה היטב, בטווח הקצר, לטיפול במכשיר. נמצאה שונות בעלת משמעות סטטיסטית מובהקת (?=0.037) לעומת קבוצה של מטופלים בהם הטיפול לא כלל את הפעלת מערכת המתיחה על ידי התנועתיות הממונעת המתמשכת. ערכי ה- VAS בקבוצת הטיפול הראו שיפור של כ- 22% לאחר טיפול בודד לעומת כ- 8% בלבד בקבוצת הביקורת. ממצאי השאלונים האחרים הראו שיפור רב יותר בקבוצת הטיפול לעומת קבוצת הביקורת אך בלא שנמצאה משמעות סטטיסטית בקרב משתתפי הניסוי.

סיכום
תנועתיות ממונעת מתמשכת, מהווה פריצת דרך טכנולוגית כמו גם תפישתית בטיפול בכאב גב תחתון. אם נשכיל לאמץ שיטת טיפול זו ולנצל את יתרונותיה, יתכן ונוכל להביא למיצוי יכולותינו כמטפלים, ובה בעת לחסוך במשאבים. התנועה הנה המפתח להבנת התהליכים הפיזיולוגיים המרכיבים את גופנו ויישום עקרונות נכונים וידועים בצורה חכמה יכול להביא לתוצאות טובות. אנו תקווה כי שילוב מערכות העושות שימוש בעקרונות התנועתיות הממונעת המתמשכת במערך הטיפול בחולים הסובלים מכאבי גב ישתלב במגוון טיפולי הגב הקיימים.

* במחקר ובכתיבת המאמר לקחו חלק: ד"ר אמיר אורון וזיוה בן בסט-פיזיותרפיסטית.

מקורות:

1. The U.S. National Health and Nutrition Examination Survey.
2. Werners R, Pynsent PB, Bulstrode CJK et al.: Randomized Trial Comparing Interferential Therapy With Motorized Lumbar Traction and Massage in the Management of Low Back Pain In a Primary Care Setting. Spine 1999 24:1579.
3. Hemmila HM: Quality of Life and Cost of Care of Back Pain Patients in Finnish General Practice. Spine 2002;27:647-653.
4. Maitland GD, Hengeveld E, Banks K et al.: Maitland's Vertebral Manipulation, Sixth Edition, Reed Educational & Professional Publishing LTD.
5. Hsieh CJ, Adams AH, Tobis J et al.: Effectiveness of Four Conservative Treatments for Subacute Low Back Pain. Spine 2002; 27:1142-1148.

כתיבת תגובה