חיבור גרמי או סחוסי של עצם הטאלוס לעצם הקלקנאוס Talo Calcaneal Coalition

מפרסם: ד"ר יפתח בר
תאריך: 24/04/2003

המצב המתואר הוא חיבור גרמי או סחוסי של שתיים מעצמות הקרסול:
הטאלוס (העצם התחתונה במפרק  הקרסול)  והקלקניאוס (עצם העקב). החיבור הנ"ל יכול להוביל לכף רגל שטוחה, קשיחה או גמישה.

בתחילה החיבור הוא סחוסי ויכול להתגרם (להפוך לחיבור של עצם) בגיל 12 עד 16.
התלונות הן לרוב של עייפות כף הרגל בחלקה המקורב בעיקר בעת מאמץ. השטחה של כף הרגל לרוב לא גורמת לבעיה. יתכן כאב ממתח או כיווץ  של גיד הפירוניאוס (שריר בחלקו החיצוני של הרגל).

בבדיקה פיזיקאלית לרוב נמצא הגבלה או אף חסר של תנועות סוב-טלריות (מתחת לעצם הטאלוס). תתכן  רגישות באיזור הקרסול בחלקו הקדמי חיצוני ולאורך גידי הפירוניאוס. יתכן עיוות של העקב הפונה החוצה (Valgus Heel).

הטיפול הראשוני הוא שמרני וכולל הקטנת פעילות, 4 עד 6 שבועות של הליכה עם גבס וסנדל גבס, מדרסים  לתמיכת הקשת האורכית. ניתן אף לבצע הזרקה של סטירואידים לאזור ה-sinus tarsi ( הקרסול בחלקו הקדמי חיצוני).

אם טיפול זה נכשל יש לשקול טיפול כירורגי.

מבנה אופיני של כף הרגל א- מאחור, ב- מקדימה, ג – הגשר הגרמי

צילום רנטגן של קואלישן מצד שמאל

צילום צידי המראה השטחה של כף הרגל ויצירת אוסיאופיט בחלק הקדמי של הטאלוס

בבדיקת CT

טיפול כירורגי:
קיימות 2 אפשרויות עיקריות:
1. כריתת הגשר  בין 2 העצמות – מומלץ יותר כאשר רוחב הגשר פחות מ 50% מגודל הפסט האחורי של הקלקניאוס, ללא שינויים ניוונים וזווית וולגוס של העקב מתחת ל 16 מעלות. הטיפול הכירוגי יכול להעשות גם בגיל מוקדם ועוד קודם גמר הגדילה. לכך יתרון כי לאחר הניתוח תהיה אפשרות לשקם את המפרק שנפגע במהלך תקופת הגדילה שעוד נותרה.
2. יצירת חיבור גרמי בין 3 עצמות העקב ( טאלוס, קלקניאוס ונביקולריס) – מומלץ אם טיפול כריתת הגשר נכשל או בגיל המבוגר מגיל 15, או אם יש שינויים ניוונים, זווית וולגוס מעל 16 מעלות או חיבור מעל 50% מגודל הפסט האחורי.

ציור סכימטי של ניתוח כריתת הגשר

כתיבת תגובה